Doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc.: ŽIVÝ KOLAGEN je pro mě science fiction - Revue 50plus - magazín pro spokojené seniory

V našem třídílném seriálu o živém kolagenu se o svoji osobní zkušenost podělil i přední plastický chirurg a celoživotní sportovec doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc., který zažil úporné bolesti při těžkém zánětu Achillovy šlachy. O živém kolagenu řekl, že ho vrátil zpátky do života, a výsledky doložil závěry lékařské zprávy. Názor veřejně známé osobnosti vždy vzbudí všeobecný zájem, a tak jsme se rozhodli pana docenta požádat o rozhovor.

 

Jak jste se o živém kolagenu dozvěděl a proč jste ho začal používat?

Na začátku všeho byla úhledně zabalená krabice, kterou jsem dostal k 70. narozeninám od mé přítelkyně Evy Sojkové – zakladatelky Wellness klubu Nezestárni.cz, jehož jsem čestným členem. Byly v ní přípravky s živým kolagenem vyrobeným speciální technologií s názvem Inventia − Triple Helix Formula. Musím se přiznat, že jsem tehdy tomu dárku nevěnoval náležitou pozornost. Žádné přípravky na osvěžení pleti nebo udržení kondice nepoužívám, věřím hlavně na genetické dispozice a sport. Navíc jsme my lékaři stále častěji oslovováni novými a novými výrobci, i s kolagenovými výrobky, a tak jsem krabici uložil do komory – aby tam téměř na rok upadla v zapomnění.

V jednom televizním pořadu jste uvedl, že si nedokážete představit svůj život bez sportu a že posledních dvacet let pravidelně běháte. Vaše sportovní aktivity byly náhle v ohrožení. Klíčovou roli zde sehrála právě zmíněná odložená krabice?

Opravdu si nedokážu představit život bez sportu a tělesné aktivity. Už na základní škole jsem vynikal v atletice a fotbalu, mám zkušenosti z vrcholového sportu, zvedal jsem 80 kg těžké činky, na vojně jsem trénoval dřepy se 120 kg těžkou činkou a byl jsem přeborníkem republiky ještě před tím, než jsem šel na medicínu. V patnácti letech jsem se stal členem reprezentačního výběru Československa ve volejbalu a tomu jsem zůstal věrný celý život. Abych se s přibývajícím věkem udržoval v kondici, zařadil jsem do svých sportovních aktivit i pravidelný běh v parku, u kterého bydlím. Asi měsíc po oslavě mého životního jubilea jsem po běhu v lese pocítil zvláštní, dosud nepoznanou bolest v achilovce pravé nohy, která přetrvávala a stále více mi znemožňovala i normální chůzi. Při vrcholovém sportu jsem někdy bolesti Achillovy šlachy po přetížení pociťoval, ale nikdy mne nelimitovala v běhu nebo dokonce v chůzi.

Jste vynikající a všeobecně známý chirurg a určitě jste neměl problém vyhledat nejlepší lékaře?

Rozhodně ne. Můj přítel MUDr. Petr Dobíšek, který je pro mě jedním z našich nejvýznamnějších rentgenologů a sonografistů, mně v Nemocnici na Františku udělal ultrazvukové vyšetření a zjistil těžký zánět šlachy, se kterým se i tak zkušený radiolog dosud nesetkal. Ukázal mi sonografický snímek, na kterém byla moje celá Achillova šlacha neuvěřitelně zánětlivě změněná a těžce zanícená. Říkal, že v budoucnu budu zřejmě muset podstoupit operaci. To jsem však viděl jako krajní řešení. Nechal jsem se dále vyšetřit i předními odborníky v ortopedii a fyzioterapii, vyšetřoval mě a chvíli léčil i prof. Pavel Kolář, opakovaně jsem absolvoval léčbu ultrazvukem, užíval antiflogistika. Překvapivě nic nepomohlo. Celých jedenáct měsíců jsem stále kulhal, nemohl jsem běhat, natož hrát volejbal, a můj stav se vůbec nezlepšoval.

Jak jste se s tím vyrovnával?

Jsem realista, a tak jsem se začal pomalu připravovat na trvalou sportovní invaliditu. Po jedenácti měsících jsem na tom byl klinicky tak, že jsem doslova rezignoval na svůj zdravotní stav.

Rozhodl jste se pro operaci?

Ne, měl jsem obrovské štěstí. Po roce, kdy mé bolesti přetrvávaly, jsem při vyklízení komory objevil „zapomenutou“ krabici s dárkem od Evičky Sojkové. Po otevření jsem zjistil, že kromě lahvičky živého kolagenu k omlazení a regeneraci pleti obsahuje i doplněk stravy – kolagen v kapslích, u kterého byl v letáčku prezentován pozitivní vliv na vazivové a pojivové tkáně. Rozhodl jsem se brát podle návodu denně dvě kapsle v naději, že mně to alespoň na chvíli uleví od bolesti, i když jsem tomu moc nevěřil. O to víc mě překvapilo, že to, v co jsem vůbec nedoufal, se stalo skutečností – nastala rychlá úleva od bolesti a následně rychlý návrat do kondice.

Chcete říci, že vám živý kolagen tak rychle pomohl?

Je to tak. Po čtyřech týdnech užívání dvou kapslí denně jsem pociťoval zmírnění bolesti a po šesti týdnech jsem přestal kulhat. Po dalších dvou týdnech jsem se odvážil opět běhat − a to téměř po roce! Proto jsem si u paní Sojkové objednal další kapsle a na její doporučení i čistý, levotočivý vitamin C PLUS, který v synergii podporuje proces obnovy a tvorbu vlastního kolagenu v tkáních. Obojí používám s menšími přestávkami dosud. Neuvěřitelné ale je, i pro mě jako lékaře, že nepociťuji žádnou bolest, znovu běhám a cvičím jako před léty, vyběhnu do šestého patra, cítím se jako znovuzrozený a je mi moc fajn na duši i na těle. Navíc jsem ve svém věku schopen znovu operovat stejně jako před dvaceti lety. 

A co říkali na vaše uzdravení lékaři?

My lékaři jsme na svá tvrzení vždy velmi opatrní a víme, jak může působit placebo. I moji nejbližší vědí, že jsem v životě dokázal překonat každou bolest silou vůle, ale tuhle bolest jsem nepřekonal ani za jedenáct měsíců. Abych nebyl mezi kolegy považován za „blázna“, nechal jsem si v roce 2015, den před Vánocemi, udělat v Nemocnici na Františku kontrolní ultrazvukové vyšetření. Z klinického nálezu vyplynulo, že po třech měsících užívání této kolagenové kúry u mě došlo k neuvěřitelné reparaci a regeneraci struktur téměř odumřelé pojivové tkáně. Ani tak zkušený lékař, jako je MUDr. Dobíšek, nechtěl věřit tomu, co vidí. Podle vyšetření došlo k absolutní regeneraci zánětem postižené šlachy a zregenerovaná šlacha je dokonce v mnohem lepším stavu než ta zdravá.

O to víc nás zajímá, jaký je váš současný stav v červenci 2017?

Ani po roce a půl necítím žádnou bolest pravé Achillovy šlachy, dokonce ji ani nevnímám. I po tak dlouhé době je pro mě živý kolagen v podobě hydrátu opravdu science fiction a velký důvod, proč jsem se začal zajímat o technologii výroby i finančně nákladný způsob získávání suroviny, ze které se vyrábí, v porovnání s běžně známými hydrolyzovanými kolageny.

Víte o tom, že hydrát živého kolagenu zařadili někteří lékaři v rámci tradiční čínské i preventivní medicíny do programu celkového omlazení a regenerace?

Ano, a s některými jsem o tomto kolagenu mluvil i já. TCM (tradiční čínská medicína) má i u nás poměrně hluboké kořeny. Za totality byla alternativní léčba pro „normální“ lidi tabu, přesto ji straničtí soudruzi „ilegálně“ vyhledávali. Proto věřím, že naši zákonodárci vezmou rozum do hrsti a my, obyčejní lidé, neztratíme možnost svobodně vyhledávat fundované lékaře, kteří dokážou s citem propojit to nejlepší ze západní a východní medicíny. Proč do ní nezařadit i kvalitní přípravky a doplňky stravy s prokazatelným původem a účinky. Výrobce živého kolagenu je držitelem tří mezinárodních certifikátů kvality ISO (bezpečnost kvality, bezpečnost potravin), přípravky jsou vyráběny pod nejpřísnějšími GMP normami (Good Manufacturing Practices = správná výrobní praxe), normami nejvyššího standardu farmaceutické kvality.

Ale jak mají lidé odhadnout, co skutečně pomáhá a co se jen tak tváří? V poslední době vidíme stále častěji „líbivé“ reklamy na produkty, které zdaleka nemají takové účinky, jaké prezentují.

Máte pravdu, někdo pro peníze udělá leccos. Já osobně nemám rád klamavé reklamy a o lékařské etice přednáším právě proti klamavým reklamám, které na nás útočí ze všech stran. I pro odborníka je někdy těžké se v nich orientovat, jak si pak má běžný člověk vybrat ať už třeba nejlepšího lékaře, plastického chirurga, nebo kvalitní doplněk stravy. Určitě bychom se měli naučit číst mezi řádky a sami si ve vlastním zájmu vyhledávat další informace o vzdělání, praxi lékařů a u doplňků stravy se zajímat o zdroj surovin ze kterých se vyrábí a o mezinárodní certifikáty kvality. Jejich platnost totiž musí každý výrobce obhajovat každé tři roky.

V očích veřejnosti jste považován za lékaře s vysokým morálním kreditem. Vy byste se takové reklamě nikdy nepropůjčil?

Určitě ne, a na propagaci živého kolagenu nejsem finančně zainteresovaný. Sám si ho objednávám přes e-shop a jsem pouze jedním z mnoha spokojených zákazníků, kteří se rádi a zdarma podělí o svoji osobní zkušenost. V životě přece nemusí být všechno jenom o penězích.

Asi právě proto vám lidé důvěřují a váží si toho, že dokážete jít proti proudu.

(Redakce Revue 50Plus – magazín pro spokojené seniory)   

Lékařská zpráva - 23. 12. 2015 Doc. MUDr. Jan Měšťák (1944)

Sono pravé Achillovy šlachy – srovnání s vyšetřením 29. 1. 2015. V lednu 2015 byla patrná výrazná hyperemie šlachy, tloušťka šlachy 12 mm, struktura byla výrazně setřená až se známkami nekrosy centrálně.

V prosinci 2015 je tloušťka šlachy 10 mm, struktura pravidelná, známky vaskularisace minimální.

Závěr: ve srovnání s předchozím vyšetřením došlo k výraznému ústupu známek zánětu. MUDr. Petr Dobíšekzaložit účet

přihlášení

PŘIHLÁŠENÍ REGISTROVANÉHO UŽIVATELE

CZK | EUR

Všechny články a osobní zkušenosti klientů používajících produkty z naší nabídky mají pouze informativní charakter. V žádném případě nemohou nahradit lékařskou péči a neslouží k nahrazení rad nebo dokonce léků předepisovaných odbornými lékaři. Pro informace o svém zdravotním stavu a možnosti kombinace svých léků s produkty z naší nabídky se nejdříve poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Dle platné legislativy není web závaznou nabídkou.